You tube valhalla
facebook valhalla

Stan surowy zamknięty - domy szkieletowe

Budowa domu to nic innego jak realizacja poszczególnych etapów, których kolejność jest przez nas ściśle przestrzegana. Tuż po pierwszym etapie budowy, jakim jest tzw. stan zerowy (wykonanie płyty fundamentowej), należy doprowadzić budynek do stanu surowego otwartego, a gdy ten zostanie ukończony, można przejść do realizacji stanu surowego zamkniętego. Prawidłowe wykonanie prac umożliwi doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego, co jest już ostatnim krokiem przed możliwością zamieszkania w budynku.

parterówka dom szkieletowy

Stan surowy zamknięty (SSZ) - co to jest?

Jednym z elementów wykańczania domu do stanu surowego zamkniętego jest wykonanie rusztów instalacyjnych do montażu paroizolacji. Ponadto na tym etapie budowy montuje się ścianki działowe, oddzielające od siebie pomieszczenia. Co więcej, niezwykle ważnym elementem tego etapu budowy domu jest wykonanie testu szczelności budynku.

Po wykonaniu prac związanych ze stanem surowym zamkniętym, wykończenie domu to już kwestia tylko kilku tygodniu. Gdy SSZ będzie gotowy, można przejść do pomalowania ścian i głównego urządzania budynku - instalacji podłóg, sprzętów kuchennych, łazienkowych, mebli i dekoracji.

Jakie prace budowlane obejmuje stan surowy zamknięty?

Wspomniane wcześniej prace to tylko kilka elementów przy doprowadzaniu budynku do stanu surowego zamkniętego. Pełna lista prac obejmuje:

  • Zamontowanie ścianek działowych

  • Założenie zewnętrznej membrany paroprzepuszczalnej

  • Wykonanie rusztów do paroizolacji

  • Wykonanie paroizolacji

  • Zamontowanie okien

  • Wykonanie testu szczelności domu

Stan surowy zamknięty to także wykonane wszelkie niezbędne obróbki blacharskie. Budowę domu szkieletowego kończy tzw. stan deweloperski, gdzie wykonana zostaje elewacja budynku, a dom jest gotowy do urządzania wewnątrz.

Czym jest test szczelności budynku?

Wykonanie testu szczelności budynku to jeden z ważniejszych elementów budowy domu. W momencie, gdy budynek jest niewystarczająco szczelny, może dochodzić do powstawania tzw. mostków termicznych, a co za tym idzie - przestrzenie ulegają zawilgoceniu i wychładzaniu. Test szczelności należy przeprowadzić po etapie wykonywania paroizolacji, zanim zostaną zamontowane płyty na ściankach domu. Przeprowadzenie testu po przygotowaniu ścian do malowania zwykle skutkuje niewiarygodnym i fałszywym wynikiem.

Dlaczego szczelność ma znaczenie?

Szczelność powietrzna to jeden z podstawowych elementów, zapewniających efektywność domu szkieletowego. Brak nadmiernego przepływu powietrza oraz duża bezwładność cieplna przekłada się na niskie koszty eksploatacyjne, a dodatkowo budynek wykazuje wyższą efektywność cieplną w zimie i ochronę przed nagrzewaniem domu latem. Co więcej, szczelny budynek to także ochrona przed kondensacją pary wodnej w przegrodach budowlanych, co zapobiega występowaniu pleśni i wychładzania budynku. Pozytywny test szczelności jest także gwarancją dobrej akustyki wnętrz i ochrony przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Dom szkieletowy - czym się charakteryzuje?

Jedną z głównych cech domu szkieletowego jest krótki czas budowy, który wynosi kilka miesięcy do wykończenia budynku w stanie deweloperskim (nawet w przypadku domów z poddaszem użytkowym). Dla porównania tradycyjny dom murowany zwykle buduje się nawet kilka lat (w zależności od zasobów finansowych). Co więcej, dom szkieletowy w razie potrzeby może zostać rozbudowany, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Inną zaletą domów szkieletowych jest możliwość wzniesienia budynku o dowolnej porze roku. Większość robót to tzw. prace suche, dzięki czemu mogą być one wykonywane nawet przy niskich temperaturach. Dom szkieletowy cechuje się również doskonałą izolacją cieplną i akustyczną jeżeli zastosuje się wysokiej jakości odpowiednie materiały.

Jeśli chcesz poznać koszt budowy domu szkieletowego i inne ważne informacje na temat wykańczania budynku na etapie stanu surowego zamkniętego, skontaktuj się z nami. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie technologii szkieletowej typu skandynawskiego i budujemy domy szkieletowe na terenie Opolszczyzny, Górnego Śląska, Dolnego Śląska, oraz Małopolski. Wznosimy budynki na podstawie projektów przygotowanych zarówno przez współpracujące z nami biura projektowe, jak i przez inwestorów.

Do zbudowania domów szkieletowych tylko najwyższej jakości materiały i nowoczesne technologie, zapewniające bezawaryjność i energooszczędność budynków. Dzięki stosowaniu trwałych systemów budujemy solidne konstrukcje, dodatkowo wzmacniane potrójnymi rusztami, zapewniającymi zarówno stabilność domu, jak i zwiększenie jego izolacji. Jeśli masz pytania na temat budowy domu szkieletowego, zachęcamy do kontaktu, a nasi specjaliści udzielą wszelkich informacji.

Rejon działania: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna

facebook valhalla
you tube valhalla

Valhalla Construction