You tube valhalla
facebook valhalla

Dlaczego właśnie my?

Budowa domu szkieletowego wymaga najwyższej staranności i dokładności wykonania na każdym etapie prac. Naszym założeniem jest budowa domu wyjątkowo trwałego, energooszczędnego i bezawaryjnego, a każdy najmniejszy błąd może być przyczyną problemów podczas eksploatacji budynku. Stosujemy wyłącznie materiały najwyższej jakości, renomowanych producentów, używamy specjalistycznych narzędzi oraz zatrudniamy wysoko wykwalifikowanych fachowców, a każdy detal budowy wykonujemy z najwyższą starannością, co sprawia iż nasze budowy wyglądają estetycznie na każdym etapie. Pokażemy zatem kilka elementów budowy będących naszą wizytówką, co być może ułatwi Państwu w dokonaniu wyboru wykonawcy.

Dlaczego my? Ponieważ jesteśmy najlepsi :) 

Pełne deskowanie dachu / pokrycie dachu

Pełne deskowanie to kolejny element stabilizujący oraz usztywniający budynek, jednocześnie zapewnia ochronę przed dostępem gryzoni do warstw izolacji termicznej.

Najczęściej stosowanym przez nas pokryciem dachowym jest dachówka ceramiczna. O jej trwałości nie trzeba już dziś nikogo przekonywać, a obecny wybór możliwych wzorów sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać model doskonale komponujący się wizualnie z pozostałą częścią praktycznie każdego budynku.

Dachy naszych domów powierzamy zaufanej, wyspecjalizowanej firmie Piamax.

Belka obwodowa/nadprożowa - tzw. Barlina

Jest to rozwiązanie często stosowane w Skandynawii. Doskonale usztywnia budynek w kierunku poprzecznym, umożliwia montaż wiązarów bez ich współosiowego usytuowania względem słupków w konstrukcji ścian, współpracując z zewnętrznym poszyciem konstrukcyjnym ścian tworzy tzw. „sztywną tarczę”. Rozwiązanie jest również korzystne w aspekcie redukcji mostków termicznych, a w ogólnym rozrachunku ma znaczenie dla izolacyjności termicznej ścian, umożliwia bowiem budowę bez wykonywania tzw. skrzynek w nadprożach drzwi i okien oraz pozwala zredukować ilość słupków przy otworach. W miejscach występowania okien bӓrlina wykonywana jest w zależności od szerokości otworów jako element złożony podwójnie lub potrójnie.

Zakotwienie ścian budynku - kotwy mechaniczne  Hilti HST3

Jest to jeden z najtrwalszych systemów zakotwienia dostępnych na rynku. Kotwy te są gwarancją solidnego połączenia budynku z płytą fundamentową, o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas pomiaru siły wyrywającej z fundamentu w rezultacie, którego badanie wykazało, iż są one zdolne przenieść siły rzędu 16kN, tj. ponad półtorej tony dla jednej sztuki! Nasze konstrukcje montowane są z użyciem kilkudziesięciu sztuk takich kotew wobec czego, jakiekolwiek "porwanie domu przez wiatr" należy kolokwialnie rzecz ujmując „włożyć między bajki”.

Trzy ruszty od wewnętrznej strony ściany 

Pierwsze dwa mają za zadanie zwiększyć grubość izolacji do 285mm oraz zniwelować mostki termiczne w miejscach występowania w ścianie słupków oraz nadproży. Trzeci ruszt jest rusztem instalacyjnym, służy do zachowania ciągłości paroizolacji w miejscach, gdzie kolidowały by z nią instalacje w wypadku niestosowania w tym miejscu rusztu. Ma to kardynalne znaczenie jeśli chodzi o szczelność powietrzną budynku. Drugi ruszt jest dodatkowo poziomowany podkładkami dystansowymi w celu zniwelowania naturalnych krzywizn drewna konstrukcyjnego.

System szczelności powietrznej SIGA - światowy lider paroizolacji

SIGA jest światowym liderem pod względem systemów paroizolacji, wiatroizolacji, oraz taśm do ich łączenia. Stosując produkty tej szwajcarskiej marki uzyskujemy rewelacyjne wyniki testów szczelności powietrznej budynków, a jak bardzo jest to istotne w wypadku budownictwa szkieletowego, można przeczytać w poświęconej tej tematyce części naszej strony. Wszelkie przejścia elementów instalacyjnych przez paroizolację są uszczelnione taśmami, paroizolacja jest doklejona do wszelkich stykających się z nią elementów. W łazienkach na ścianach stosujemy paroizolację aktywną Majrex ze względu na specyfikę przegrody w tym miejscu, jest ona dodatkowym buforem bezpieczeństwa ściany. Więcej informacji na stronie www.siga.swiss

Wiązary dachowe

W naszych realizacjach stosujemy wyłącznie kratownicowe więźby dachowe. Wśród niezliczonych plusów tego typu więźb można wymienić kilka najważniejszych: pozwalają osiągnąć bardzo duże rozpiętości konstrukcji bez podparcia, nie powodują występowania sił rozporowych oddziałujących na ściany zewnętrzne, stanowią jednocześnie konstrukcję stropu w przypadku budynków parterowych, są bardzo stabilne geometrycznie, montaż tych elementów odbywa się w ciągu kilku godzin.

Powszechnym błędem przy budowie domów szkieletowych jest stosowanie typowych dla budynków murowanych więźb krokwiowych oraz krokwiowo-jętkowych, które mogą spowodować, iż budynek po prostu się "rozjedzie" na skutek tzw. rozporu.

Poszycie konstrukcyjne ścian – płyty Siniat Defentex

Stosujemy wyłącznie paroprzepuszczalne płyty gipsowo-włóknowe Defentex firmy Siniat. Są to płyty konstrukcyjne z przeznaczeniem do stosowania na zewnątrz o podwyższonej odporności na działanie czynników zewnętrznych tj. wiatr czy woda (deszcz). Płyty Defentex wraz z konstrukcją nośną ścian tworzą tzw. „sztywną tarczę”, tj. pełnią funkcję stężającą skutecznie usztywniając konstrukcję budynku. Za sprawą niskiego współczynnika oporu dyfuzyjnego (Sd=0,13m), w kombinacji z wentylowaną fasadą budynku pozwalają również na skuteczne odprowadzanie wilgoci z przegrody, co w znacznym stopniu wpływa na trwałość budynku. Jednocześnie płyta ta stanowi jedną z trzech barier zabezpieczających przed przedostaniem się do budynku wilgoci, obok membrany wiatroizolacyjnej oraz docelowej elewacji.

Nasze domy posiadają potrójną ochronę przed negatywnymi wpływami warunków atmosferycznych, tj.:
1) warstwa wykończeniowa (elewacja),
2) membrana wiatroizolacyjna Siga oraz
3) poszycie konstrukcyjne z płyt gipsowo-włóknowych Defentex.

W przypadku uszkodzenia któregoś z tych elementów pozostałe dwa nadal będą spełniały swoją funkcję.

Wiatroizolacja i membrany dachowe w systemie SIGA

W tym wypadku również stosujemy kompleksowy system marki SIGA. Wszelkie łączenia i przejścia elementów instalacyjnych są wyklejone dedykowanymi taśmami Wigluv oraz Fentrim. Stosowane przez nas rozwiązanie zapewnia pełną wiatroszczelność budynku oraz doskonale zabezpiecza go przed wilgocią z zewnątrz. Oczywiście stosowane przez nas produkty są w pełni paroprzepuszczalne. Niebagatelne znaczenie ma szczelny montaż membran, co jest na polskich budowach niezwykle rzadkim obrazkiem.

Elewacja

 

Elewacja wentylowana to hasło wciąż obce lwiej części wykonawców
w Polsce. Wbrew stereotypom niekoniecznie wiąże się z wykończeniem ścian drewnem, ponieważ można ją wykończyć w sposób dowolny również tynkiem, stalą cortenowską, płytkami imitującymi cegłę, płytami betonowymi, panelami alu… czym dusza zapragnie. Swoją drogą prawidłowo wykonana elewacja drewniana nie jest ani droższa ani mniej trwała niż tynkowana, ale o tym innym razem.

Zasadniczą rolą, a zarazem ogromną zaletą elewacji wentylowanych jest jej zdolność do odprowadzania wilgoci z przegrody, co skutecznie eliminuje możliwość rozwoju grzybów i pleśni w przegrodzie. Rozwiązanie to jest całkowitym przeciwieństwem popularnie w Polsce stosowanego poszycia z płyt drewnopochodnych o dużym oporze dyfuzyjnym (OSB lub MFP), na które następnie montuje się wełnę fasadową lub w najbardziej karygodnej wersji styropian. Już drobna awaria zewnętrznej warstwy wykończeniowej ściany, zwykłe wgniecenie bądź rozszczelnienie się warstwy tynku wskutek pęknięcia elewacji, powoduje zawilgocenie przegrody oraz penetrację ściany przez wodę opadową w głąb.

Jest to w drewnianym budownictwie szkieletowym aspekt szczególnie ważny jeśli nie najważniejszy, właśnie z uwagi na konstrukcję nośną budynku wykonaną z drewna. Nawet jeśli drewno zostało właściwie przygotowane do wbudowania w obiekcie w procesie obróbki przez suszenie, będzie ono w takiej przegrodzie wystawione na bezpośrednie i długotrwałe działanie wilgoci, a w rezultacie ulegnie tzw. korozji biologicznej i finalnie utraci swoje właściwości mechaniczne, tj. nośność.

 


 

 
   

Dlatego właśnie w naszej ocenie szczelina wentylacyjna jest najlepszym z możliwych rozwiązań do zastosowania w drewnianych domach szkieletowych. Jej właściwa konstrukcja/przebieg powinna mieć swoją ciągłość od podwaliny aż po kalenicę budynku, tworząc tym samym świetnie działającą wentylację grawitacyjną, błyskawicznie usuwając z niej wilgoć pochodzącą zarówno
z zewnątrz jak i z wewnątrz budynku.

Wymieniając szereg zalet elewacji wentylowanej, nie można przejść obojętnie obok faktu, iż jest ona doskonałą ochroną przed przegrzewaniem się budynku. Energia cieplna pochodząca od padających na budynek promieni słonecznych odbierana jest przez warstwę wykończeniową elewacji, a z powodu zastosowania rusztu wentylacyjnego, nie jest przekazywana w głąb ściany, chłodzenie ściany następuje głównie poprzez konwekcję występującą w szczelinie wentylacyjnej.

Kolejną zaletą takich elewacji jest możliwość ich renowacji bądź całkowitej zmiany stylistyki i sposobu wykończenia bez konieczności wymiany termoizolacji budynku. Taka operacja jest wtedy całkowicie bezbolesna.

Elewacje wentylowane jednak nie cieszą się w Polsce dużą popularnością
z kilku powodów, tj. są bardziej pracochłonne oraz stawiają wyższe wymagania wykonawcom. Kolejną sprawą jest to, iż wykonywanie elewacji ze styropianem jest „naturalne” dla polskich fachowców, bezkrytycznie powielane ponieważ robią tak wszyscy dookoła, a fachowcy od elewacji „wychowali się” na budynkach murowanych.

Elewacje drewniane - trwałe i odporne

To temat, którego niesłusznie obawia się wielu inwestorów. W naszym kraju najczęściej kojarzą się z widokiem odpryskującej z desek lakierobejcy już po kilku latach eksploatacji, bądź ze zniszczoną warstwą specyfików typu drewnochron czy sadolin. To wszystko dlatego, iż bardzo niewielu wykonawców stosuje prawidłową technikę wykonania elewacji drewnianych. W praktyce jeśli są prawidłowo wykonane, elewacje takie nie ustępują trwałością i okresami międzykonserwacyjnymi elewacjom wykończonym tynkiem, a dalece je przewyższają np. jeśli chodzi o odporność mechaniczną.

Pierwszy zasadniczy błąd przy wykonywaniu elewacji pokrytych lazurami, to heblowanie oraz szlifowanie desek. Stosujemy wyłącznie drewno szorstkie co zdecydowanie zwiększa przyczepność powłoki do materiału. Pozwala to także nałożyć grubszą warstwę wykończenia, co znacznie zwiększa trwałość powłoki.
Kolejny zabieg popularny w Skandynawii, to stosowanie farb kryjących nietransparentnych, które cechują się o wiele wyższą odpornością na promieniowanie UV, tak zabójcze dla powłok malarskich. Nie bez znaczenia jest oczywiście jakość samego surowca.

Prawidłowo wykonana elewacja w połączeniu z wysokiej jakości powłoką malarską (np. Jotun, Tikkurila, Flugger, Teknos, Brillux) nie wymaga jakichkolwiek zabiegów konserwacyjnych, w zależności od powłoki nawet przez 10 lub kilkanaście lat!

Cena - wbrew pozorom przy budowie domu z elewacją wentylowaną, wykończenie elewacji w formie deski drewnianej jest tańsze niż elewacja tynkowana. Spowodowane jest to koniecznością zastosowania drogich płyt jako nośnik dla warstwy tynku.

Stolarka - drzwi i okna

Zarówno dobór, jak i montaż okien jest istotny zarówno pod względem trwałości, jak i energooszczędności budynku. Stosujemy wyłącznie okna w czwartej, najwyższej klasie szczelności powietrznej, montowane z zastosowaniem systemu szczelności powietrznej SIGA. Przestrzeń pomiędzy oknem, a nadprożem wypełniamy wełną mineralną, która w żadnym stopniu nie przenosi nacisku pracującego nadproża na ramę okna, co przekłada się na brak problemów z otwieraniem/zamykaniem okien w przyszłości. Typowy montaż, czyli na samą pianę jest niewybaczalnym błędem, szczególnie w wypadku domu szkieletowego. Nie zachowujemy szczelności powietrznej, uzupełniamy luz montażowy materiałem nasiąkliwym, podatnym na starzenie. Montaż zwany przez producentów okien "ciepłym montażem" jest po prostu montażem poprawnym.

 

Instalacje 

Ogrzewanie/wentylacja mechaniczna

Najczęściej stosowanym przez nas źródłem ciepła są pompy ciepła powietrze-woda. Są to niezwykle ekonomiczne i bezobsługowe urządzenia. W połączeniu z klimakonwektorami pozwalają na chłodzenie i ogrzewanie budynku za pomocą tego samego urządzenia. W przypadku budynków z poddaszem użytkowym, klimakonwektory służą jednocześnie jako zasadnicze źródło ciepła na poddaszu. Z uwagi na niską akumulację cieplną cechującą konstrukcje domów szkieletowych, ogrzewanie powietrzem jest najbardziej efektywną metodą na potrzeby ogrzewania właśnie powierzchni poddaszy.

Standardem jest u nas również system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, będąca nieodzownym elementem nowoczesnego budynku energooszczędnego. Rekuperacja to zarówno komfort czystego powietrza oraz sposób na oszczędność energii na skutek jej odzysku z powietrza cyrkulującego w zamkniętym obiegu, w budynku.

Elektryka

Instalacje elektryczne wykonujemy na wzór norweskich standardów, stosując wyłącznie puszki instalacyjne pozwalające na trwałe połączenie z peszlem w którym biegną przewody. Miejsce w którym przewody są najbardziej narażone na przegrzanie, tj. w pobliżu gniazdka, jest u nas w stu procentach chronione. Kolejną ich zaletą jest bezpośrednie mocowanie do konstrukcji budynku, tak więc wyrwanie puszki wraz z wtyczką jest niemożliwe, co w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych puszek dedykowanych do suchej zabudowy może się zdarzyć nawet przy pierwszym ich użyciu.

Sucha zabudowa

Spośród wielu możliwości wykończenia, tudzież aranżacji wnętrz, najbardziej uniwersalnym jest tak zwana sucha zabudowa. Metoda ta jest wręcz cechą charakterystyczną wnętrz od których wymaga się aby powierzchnie ścian czy sufitów były nieskazitelnie proste i gładkie. Dlatego też wnętrza naszych domów wykonujemy wyłącznie w oparciu o materiały najwyższej jakości firmy Rigips. Stosujemy podwójne płytowanie, przy użyciu płyty o podwyższonej odporności ogniowej (typ F oraz DF). Przekłada się to w rzeczywistości na trzy bardzo ważne dla późniejszego użytkowania cechy: 1) wyższy poziom izolacyjności akustycznej, 2) wyższy poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego (EI30-EI60) oraz 3) zwiększona nośność poszycia co np. w przypadku chęci zamocowania na ścianie półki nie przysporzy problemów. W sytuacji gdy klient zechce na wskazanej ścianie zamontować np. meble (kuchenne) pierwszą warstwę płytowania wykonujemy z płyt drewnopochodnych. Powierzchnie naszych domów oddajemy do Państwa dyspozycji wyszpachlowane całopowierzchniowo oraz zagruntowane przy użyciu mas i farb marki Flugger.

Całością realizacji w zakresie wykończenia wnętrz czyli suchą zabudową, zajmuje się dla nas zaprzyjaźniona firma Dom-Fix, która jednocześnie jest licencjonowanym wykonawcom systemów suchej zabudowy firmy Rigips.

www.Dom-Fix.pl

PŁYTA FUNDAMENTOWA

Jako posadowienie naszych budynków najczęściej stosujemy grzewcze płyty fundamentowe. Mają one liczne zalety, a najważniejsze z nich to:

 • możliwość posadowienia budynku praktycznie w każdych warunkach gruntowych

 • eliminacja mostków termicznych typowych dla fundamentów tradycyjnych

 • brak prac mokrych w budynku, eliminacja wylewek i problemów z ich osiadaniem czy dylatacjami

 • doskonała współpraca z niskotemperaturowymi źródłami ogrzewania,

w szczególności z pompami ciepła

 • bardzo stabilna temperatura wewnątrz budynku ze względu na dużą akumulację płyty fundamentowej

I najważniejsze!

Ochrona podwalin budynku przed zawilgoceniem. W rozwiązaniach posadowienia budynku przewidujących wykonanie wylewek podwaliny są "zakiszone" w warstwach styropianu i betonu co sprawia, iż łatwo dostaje się tam wilgoć ale z wydostaniem się jej z tego miejsca jest już duży problem co ma kardynalne znaczenie jeśli chodzi o trwałość budynku. W przypadku stosowania grzewczej płyty fundamentowej, podwaliny znajdują się na poziomie warstwy wykończeniowej podłogi.

 

Budowa "po polsku"

 • płyty drewnopochodne obłożone warstwą nieprzepuszczalną ze styropianu

 

 • brak przestrzeni instalacyjnej = dziurawa paroizolacja = brak szczelności powietrznej budynku = budynek nieenergooszczędny

 

 

 • materiały nie ekologiczne, trudne w utylizacji niezdatne do recyclingu          

 

 • niski poziom reżimu technologicznego wynikający z braku świadomości wykonawców dot. technologii, materiały niskiej jakości, trwałość poniżej zakładanych wartości projektowych

 

 • niestosowanie rozwiązań systemowych, brak możliwości reklamowania wadliwych rozwiązań, całkowita odpowiedzialność spoczywa całkowicie na wykonawcy

 

 • Brak systemu odzyskiwania ciepła z budynku, wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za ok 40% strat ciepła

 

 • drewno nieznanego pochodzenia, nienadające się do wbudowania w obiekt budowlany, nie spełniające norm wytrzymałości oraz jakości, mokrego/wilgotnego

 

 • konstrukcja więźb dachowych w oparciu o rozwiązania stosowane w domach murowanych gdzie zachodzi zjawisko rozporu

 

 • ławy fundamentowe + wylewki cementowe lub anhydrytowe

 

 • kusząco niska cena wynikająca z niskiej jakości materiałów oraz potencjalnie krótszego czasu budowy co z kolei wynika z braku poprawności technologicznej

 

 

Budowa "po skandynawsku"

 • przegroda otwarta dyfuzyjnie + szczelina wentylacyjna gwarantująca odprowadzenie wilgoci ze ściany

 

 • przestrzeń instalacyjna umożliwiająca wykonanie szczelnej paroizolacji, szczelność powietrzna budynku potwierdzana pomiarem „blover door test”

 

 • stosowanie materiałów ekologicznych o zmniejszonym śladzie węglowym, łatwych w odzysku i recycklingu

 

 • wysokie wymagania technologiczne, wysoka jakość materiałów, wysoka trwałość obiektu

 

 

 • rozwiązania systemowe gwarantujące jakość i trwałość, wsparcie techniczne wykonawcy przez przedstawiciela producenta systemu, ewentualna pomoc w rozpatrywaniu reklamacji

 

 • inteligentne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zwiększony komfort użytkowania, niższe zużycie energii

 

 • stosowanie tylko certyfikowanego drewna o określonej klasie wytrzymałościowej (C24), suszonego komorowo, heblowanego i struganego czterostronnie

 

 • konstrukcje głównie w oparciu o wiązary kratowe

 

 

 • płyta fundamentowa lub crawl space

 

 • Wyższy koszt wzniesienia, materiały wysokiej jakości, wysoki reżim technologiczny co wymaga od wykonawcy skrupulatności, a co za tym idzie większego nakładu pracy

 

Różnice między typowymi „polskimi” budynkami szkieletowymi, a skandynawskimi 

 

I na koniec dodam zdanie, które usłyszałem od jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci związanych z polskim budownictwem szkieletowym na targach budownictwa drewnianego w Krakowie w roku 2019, propagującej moim zdaniem niepoprawną technologię budowy:   „Tak, Pana przekrój ściany jest bardzo dobry, technologia świetna, ma Pan rację, tylko kto za to zapłaci?” No właśnie, kto? Zapłaci za to świadomy inwestor, który traktuje dom jako długoletnią lokatę kapitału bez znacznej utraty wartości, ceniący sobie najwyższy komfort użytkowania, jakość wykonania i bezproblemową eksploatację. 
 

©Inż. Maciej Malimon

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Rejon działania: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna

facebook valhalla
you tube valhalla

Valhalla Construction