Valhalla Construction

you tube valhalla
facebook valhalla

Rejon działania: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna

I na koniec popularny argument za domami z poddaszem użytkowym – „bo będzie mniej dachu, a dach drogi” – przeliczając wszystko powyżej, różnica w powierzchni dachu nie wpływa tak bardzo na cenę budowy, a ponadto, należy pamiętać o tym, iż przy budynku z poddaszem użytkowym kąt nachylenia dachu musi być zdecydowanie wyższy niż w przypadku budowy domu z poddaszem nieużytkowym, co wpływa również i na jego większą powierzchnię

Trudności projektowe i wykonawcze.

W przypadku poddaszy użytkowych, wykonawstwo napotyka na utrudnienia, których nie ma w domach z poddaszami nieużytkowymi. Należy wykonać przejścia paroizolacji oraz instalacji przez stropy – jest to pracochłonne. Przebieg instalacji np. rekuperacji jest również bardziej skomplikowany, gdy w przypadku „parterówek” jest to zdecydowanie mniej pracochłonne. Mniej pracochłonne = tańsze. Domy z poddaszem nieużytkowym „aż się proszą” o zastosowanie wiązarów – niezawodnego i bardzo szybkiego w montażu rozwiązania więźby dachowej. Dodajmy do tego nagminnie projektowane w niepoprawny sposób dla domów szkieletowych więźby dachowe w budynkach z poddaszem użytkowym.

Ogrzewanie piętra.

W przypadku budynku bez poddasza użytkowego w przypadku systemów wodnych (pompa ciepła, gaz) najlepszą możliwością jest niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. W przypadku pierwszej kondygnacji koszta wykonania takiej instalacji są znikome, i działa ona bardzo dobrze dzięki akumulacji w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego (pompy ciepła). Oczywiście na poddaszu nieużytkowym również można zastosować ogrzewanie podłogowe, ale nie mówiąc o skrajnościach typu wylewki na stropie drewnianym (jak dla mnie, to rozwiązanie jest herezją), myśląc o suchych systemach, są one droższe i mniej wydajne od systemów zatopionych w betonie. Oczywiście możliwości jest wiele – grzejniki niskotemperaturowe, klimakonwektory, lecz są to rozwiązania bardziej kosztowne niż ogrzewanie podłogowe.

Okna połaciowe.

Powodują przegrzewanie się poddaszy, wraz z montażem i obróbką wychodzą również znacznie drożej niż okna tradycyjne o podobnych parametrach odnośnie energooszczędności.

Powierzchnia niby użytkowa, ale… nieużytkowa

Przez zwiększenie powierzchni budynku, która mimo iż nie jest użytkowa, to sama się nie zbuduje, rośnie koszt budowy w przeliczeniu na powierzchnię użytkową. Mało tego, powierzchnia liczona już jako użytkowa taką do końca użytkową nie jest – ściany pod skosami i przy skosach nie są w pełni „ustawne” , nigdy nie jest to powierzchnia funkcjonalna w równym stopniu, co na pierwszej kondygnacji.

Strop międzykondygnacyjny

Niezależnie od formy posadowienia budynku (fundamenty tradycyjne, płyta fundamentowa, crawl space), dobrze wykonany strop międzykondygnacyjny zapewniający najwyższy komfort akustyczny jak w przypadku pomieszczeń w budynku bez poddasza użytkowego , zawsze będzie kosztem o wiele wyższym, niż koszt fundamentów w przeliczeniu na tą samą powierzchnię użytkową.

Klatka schodowa 

W budynku z poddaszem użytkowym w skład budowy wchodzi klatka schodowa. To najczęściej powierzchnia (sumarycznie z obydwu kondygnacji) ok. 15-20 m2. W skali całkowitej budowy domu, to kilkadziesiąt tysięcy złotych + koszt budowy schodów, które wiadomo, ile kosztują. Pieniądze wydane po to, aby odczuwać dyskomfort związany z wchodzeniem po schodach, który szczególnie da się we znaki na stare lata 

parterówka dom szkieletowy

"Parterówka"? Czy dom z poddaszem użytkowym?

Wielu inwestorów staje przed trudnym wyborem odnośnie formy budynku. Nieraz jest on ograniczony wielkością działki bądź WZ – i tu trudno się dziwić, jeśli wybór pada na budynki z poddaszem użytkowym. Nieraz po prostu domy z poddaszem użytkowym komuś się podobają - i o tym nie można dyskutować. Ale czy w rzeczywistości są one bardziej ekonomiczne w budowie niż parterowe z poddaszem nieużytkowym? 

W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

facebook valhalla
You tube valhalla