Stan deweloperski domu ostatni etap budowy domu. Dom w stanie deweloperskim właściwie jest gotowy do wykańczania, a od zamieszkania w budynku dzieli już tylko kilka kroków. Poniżej przeczytasz, jak wygląda przygotowanie domu do stanu deweloperskiego, jakie prace obejmuje stan deweloperski i czym charakteryzuje się energooszczędny dom szkieletowy.
Każda budowa domu składa się z kilku następujących po sobie etapów. Pierwszym z nich jest tzw. stan zerowy, podczas którego wykonuje się fundamenty i wszelkie mokre prace na placu budowy. Następnym krokiem jest doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego (SSO). Wówczas zakańcza się wszelkie prace konstrukcyjne, w tym: wykonanie konstrukcji dachów, przygotowanie stropów, zamontowanie podłogi poddasza w budynkach z poddaszem użytkowym, czy poszycie płytą ścian zewnętrznych.
Co więcej, podczas prac przy stanie surowym otwartym przygotowuje się wiatroizolację ścian zewnętrznych i montuje się folię dachową lub płyty poszycia zewnętrznego na dachu. Aby SSO został dopełniony, połać dachowa powinna zostać wykończona, a cały budynek powinien zostać zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Kolejnym etapem budowy domu jest tzw. stan surowy zamknięty (SSZ).
Dom w stanie surowym zamkniętym posiada już wykończony dach - wówczas wykonuje się osadzenie rur spustowych i zamontowanie rynien, a także montuje się pokrycie dachowe. Co więcej, przy SSZ należy wykonać paroizolację i zamontować ścianki oddzielające od siebie pomieszczenia. Kolejno wykonywana jest instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna, a także montuje się okna, drzwi zewnętrzne i wykonuje się test szczelności pomieszczenia.
Po doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego można przejść do prac związanych ze stanem deweloperskim. Wówczas budynek posiada gotowe wszystkie niezbędne instalacje wewnętrzne, np. C.O. lub rekuperacja, a także izoluje się celulozą połacie dachowe i strop nad ostatnią kondygnacją użytkową. Na tym etapie budowy wykonuje się także ocieplenie elewacji oraz wykańcza się suchą zabudowę wraz ze spoinami. Wykończenie w stanie deweloperskim wiąże się także z zamontowaniem parapetów zewnętrznych i obróbką okien oraz z przygotowaniem ścian do malowania i dalszego urządzania wnętrz.
Stan deweloperski domu obejmuje takie elementy jak:
Przygotowanie niezbędnych instalacji wewnętrznych
Izolacja połaci dachowych i stropu
Wykonanie elewacji budynku
Wykończenie suchej zabudowy
Zamontowanie parapetów zewnętrznych i obróbka okien
Przygotowanie ścian do malowania
Montaż pompy ciepła
Pokrycie ścian gładzią i nałożenie warstwy podkładowej
Montaż zabezpieczeń przeciw gryzoniom
Skandynawskie domy szkieletowe to coraz częściej wybierane przez inwestorów budynki mieszkalne. Głównymi zaletami domów szkieletowych są krótki czas budowy i możliwość postawienia budynku o każdej porze roku. Warto wiedzieć, że zbudowanie domu skandynawskiego zajmuje tylko kilka miesięcy, podczas gdy budowa tradycyjnego domu murowanego może trwać nawet kilka lat. Co więcej, domy szkieletowe mogą zostać rozbudowane, dzięki czemu można z łatwością powiększyć powierzchnię mieszkalną, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Domy skandynawskie projektowane są w taki sposób, aby zapewniały izolację cieplną i akustyczną. Poza zapobieganiem przedostawania się do środka zimnego powietrza i odgłosów z zewnątrz konstrukcja budynku umożliwia sprawne nagrzewanie się wnętrz, co wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Masz pytania dotyczące stanu deweloperskiego i wykańczania wnętrz? Skontaktuj się z nami! Jako eksperci w dziedzinie technologii szkieletowej typu skandynawskiego z przyjemnością udzielimy wszelkich informacji. Valhalla Construction działa na terenie Opolszczyzny, Górnego Śląska, Dolnego Śląska, oraz Małopolski, budując domy szkieletowe zarówno z projektów stworzonych przez inwestorów, jak i przez współpracujące z firmą biura projektowe.
Wszystkie konstrukcje powstają z solidnych materiałów, zapewniających energooszczędność budynku. Co więcej, wszystkie budowane przez nas domy dodatkowo wzmacniane są potrójnymi rusztami, które zwiększają izolację budynku i stabilność konstrukcji. Jeśli chciałbyś poznać więcej informacji na temat skandynawskich domów szkieletowych, zachęcamy do kontaktu!
Rejon działania: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna