Jak w każdej innej technologii budowlanej, w budownictwie szkieletowym obowiązują pewne zasady określane jako tzw. dobre praktyki. Ich zastosowanie nie tylko zapewnia pełną zgodność parametrów z przepisami, ale także ekonomiczne wykorzystanie materiałów budowlanych. Poniżej przedstawimy aspekty, na które należy zwracać uwagę przy budowie domu szkieletowego oraz podstawowe zasady wznoszenia ścian tego typu.
Ogólnie rzecz biorąc, ściany wewnętrzne można podzielić na dwie główne kategorie - konstrukcyjne i niekonstrukcyjne. Następnie ściany konstrukcyjne dzielą się jeszcze na nośne i usztywniające.
W kontekście budynku szkieletowego, za ściany nośne uznaje się te, które przenoszą pionowe obciążenia (np. wiszące na nich obiekty, ciężar własny itp.). Natomiast ściany usztywniające mają za zadanie przenoszenie obciążeń poziomych (np. wywołanych wiatrem lub innymi czynnikami atmosferycznymi).
Oczywiście w budynku mogą również występować ściany, które pełnią obie te funkcje jednocześnie - wszystko zależy od ich położenia względem belek stropowych (nośne na ogół są prostopadłe do kierunku ich ułożenia) oraz rodzaju zakotwienia i typu poszycia (które to decydują o potencjalnej funkcji usztywniającej).
Jeśli zaś chodzi o powierzchnie niekonstrukcyjne, w zdecydowanej większości będą należeć do grupy ścian działowych, które po prostu rozdzielają przestrzeń na mniejsze pomieszczenia. Nie muszą one być zatem tak solidne, jak powierzchnie konstrukcyjne (przykładowo nie wymagają wzmacniającej okładziny drewnianej).
Choć mogłoby się wydawać, że technologia szkieletowa nie nadaje się na solidne budynki, wystarczy spojrzeć na szwedzkie domy - wiele z nich stoi niewzruszenie od drugiej połowy XVIII wieku. Mimo wciąż rosnącej popularności domów szkieletowych w naszym kraju, Polsce wciąż brakuje oficjalnych krajowych regulacji dotyczących ich szczegółów konstrukcyjnych (np. jakie wymiary przekroju powinny mieć poszczególne elementy). Większość inwestorów nie zdaje sobie z tego sprawy, co może się skończyć zleceniem budowy nierzetelnej firmie, która wykorzystuje te luki prawne i konstruuje niskiej jakości budynki, które zaczynają sprawiać problemy już po kilku latach (choćby związane z niewłaściwą izolacją cieplną lub źle przygotowaną szczeliną wentylacyjną od strony zewnętrznej). Jak wiadomo, budowa domu to poważna inwestycja, której nie powinno się powierzać byle komu. Decydując się na usługi Valhalla Construction zyskasz pewność, że cała konstrukcja szkieletowa powstanie zgodnie z wysoce restrykcyjnymi norweskimi normami budowlanymi i z wykorzystaniem najlepszych dostępnych na rynku materiałów. Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje i przekonaj się, jak wyglądają solidne domy skandynawskie w naszym wykonaniu.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu drogą telefoniczną lub mailową.
Bez względu na to, czy są to ściany zewnętrzne, czy wewnętrzne, sposób ich łączenia zależy w dużej mierze od stopnia prefabrykacji oraz zakresu dostępu do słupków szkieletowych. Nierzadko celowo zostawia się niewykończone fragmenty ścian w miejscach, w których mają się one łączyć z innymi przegrodami.
Do wyboru jest wiele różnych metod łączenia ścian szkieletowych. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak dwie z nich - typu „L” (ściany są łączone ze stropem w narożach) i typu „T” (łączenia w punktach krzyżowania się ścian wewnętrznych i zewnętrznych).
Warto w tym miejscu nadmienić, że w konstrukcjach szkieletowych typu skandynawskiego, w których specjalizuje się Valhalla Construction, wykorzystuje się zamkowe połączenia ciesielskie zamiast prostego zbijania gwoździami (tę technikę wykorzystuje się w stawianiu domów skandynawskich).
Podstawą konstrukcji szkieletowej są następujące części:
Drewniane domy szkieletowe z więcej niż jednym piętrem (parterem) mogą mieć jeden z dwóch układów konstrukcyjnych - platformowy lub balonowy.
Zacznijmy od tego drugiego, który występuje zdecydowanie rzadziej. Charakterystyczną cechą układu balonowego jest ciągłość słupków ściennych - ciągną się one nieprzerwanie od podwalin parteru po oczepy ostatniego piętra. Belki stropowe nie „wcinają się” w słupki, a jedynie są z nimi odpowiednio połączone. Taka konstrukcja pozwala przekazać stosunkowo dużą część poziomych sił rozporowych dachu na stropy i fundamenty, co odciąża ostatnią kondygnację. Rzadkość stosowania tej metody konstrukcyjnej wynika głównie z trudności z prefabrykacją takiego układu - wykorzystuje się go więc głównie przy budowach o niskim stopniu prefabrykacji elementów konstrukcyjnych. Balonowy układ warstw konstrukcji ścian wymaga więc większego nakładu czasu i bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.
Układ platformowy jest niejako przeciwieństwem balonowego - słupki poszczególnych kondygnacji kończą się tutaj przy dolnej krawędzi stropu, a belki stropu zrównują się z zewnętrzną krawędzią ścian. Mamy tutaj więc do czynienia z naprzemiennym ułożeniem słupków i belek stropowych w pionowym przekroju ściany. Taki układ umożliwia łatwą prefabrykację i transport elementów konstrukcyjnych oraz skraca czas i zwiększa bezpieczeństwo budowy. Sprawia to, że po tę metodę konstrukcyjną sięga się zdecydowanie najczęściej jako najbardziej logiczną i „naturalną”. Jeśli zaś chodzi o minusy, układ platformowy nie jest w stanie przenosić dużych poziomych sił rozporowych z dachu - konieczne jest tutaj zastosowanie dodatkowych usztywniających ścian poprzecznych na najwyższej kondygnacji.
Nie da się ukryć, że z uwagi na brak szczegółowych przepisów wielu konstruktorów, mówiąc kolokwialnie, idzie na łatwiznę i korzysta z wątpliwej jakości materiałów lub niewłaściwych wypełnień ścian domu szkieletowego. Z Valhalla Construction nie musisz się tego obawiać - podczas budowy kierujemy się bardzo restrykcyjnymi norweskimi normami dotyczącymi budownictwa szkieletowego. Korzystamy przy tym z wysokiej jakości materiałów pochodzących od sprawdzonych producentów. Dzięki temu możemy dostarczyć Ci najlepsze możliwe ściany, które bez problemu wytrzymają nawet bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne przez wiele lat.
Każda nasza ściana zewnętrzna składa się z następujących warstw (zaczynając po wewnętrznej stronie ściany):
Rejon działania: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna