You tube valhalla
facebook valhalla

Rodzaje fundamentów w budownictwie szkieletowym cz.2

Artykuł jest drugą częścią serii poświęconej fundamentom w budownictwie szkieletowym.  Tym razem zajmiemy się fundamentami lekkimi.

Crawl space.

Popularne w USA i niegdyś w Skandynawii rozwiązanie polegające na wykonaniu wentylowanej, niskiej półpiwniczki (stąd nazwa – można tam praktycznie jedynie kucnąć, lub się przeczołgać). Obwodowo budowana jest ściana fundamentowa, wewnątrz dodatkowo stosowane są ściany nośne bądź słupy, na których oparta jest drewniana konstrukcja podłogi. Przestrzeń pod podłogą ma bardzo rygorystyczne wymogi odnośnie wentylacji, wewnątrz powinny znajdować się materiały o niskiej pojemności wilgotnościowej. Naprawy starych crawl space’ów w USA prowadzone były najczęściej metodą „encapsulation” – cała powierzchnia fundamentu od wewnątrz budynku była powlekana materiałem hydroizolacyjnym, tak, aby odciąć się od materiałów gromadzących wilgoć. W Polsce jest to rzadko stosowane rozwiązanie.

Zalety:
  • Bardzo niska bezwładność cieplna – doskonała współpraca z ekonomicznymi źródłami ogrzewania HVAC,
  • możliwość posadowienia budynku na działkach z dużymi spadkami,
  • brak prac mokrych w budynku - wylewek, problemów z zawilgoceniem podwalin,
  • łatwy dostęp do elementów instalacyjnych pod budynkiem i bezproblemowe przeróbki tych instalacji,
  • zniwelowanie mostka termicznego przy podwalinie.

 

Wady:
  • problemy z wysoką wilgotnością powietrza w tej przestrzeni, co prowadzi do degradacji drewnianych elementów konstrukcyjnych,
  • kosztowne wykonanie hydroizolacji wewnątrz,
  • konieczność wykonania termoizolacji przyłączy wod-kan do budynku,
  • wysokie koszta wykonania poprawnego pod względem trwałości i akustyki stropu (suchy jastrych, zabezpieczenie przed gryzoniami),
  • brak wykwalifikowanych ekip wykonawczych.

I na koniec: fundament punktowy. 

  Podstawą pod budynek są żelbetowe słupki, pale różnych rodzajów, stopy, bądź w przypadku skrajnej „partyzantki”, o której w ogóle nie powinienem tu pisać – bloczki betonowe bądź krawężniki drogowe  Jest to bardzo szybki i prosty w wykonaniu fundament, najczęściej stosowany w przypadku domków letniskowych i budynków gospodarczych. W przypadku budowy domu o krótkim okresie eksploatacji, niskich wymaganiach akustycznych (domki letniskowe) jest dość ekonomiczny w budowie, jednak przy wykonaniu takiego fundamentu stawiając na wysoką jakość, koszta rosną lawinowo. Na słupach należy posadowić pierwszą „ramę” wykonaną z drewna impregnowanego ciśnieniowo (będzie narażone na bardzo wysokie zawilgocenie), następnie wykonać zabezpieczenie przed gryzoniami stosując nierdzewną bądź aluminiową siatkę, paroprzepuszczalne poszycie bądź membranę wiatroizolacyjną, a następnie podkonstrukcję stropu o wysokości odpowiedniej do docelowej grubości termoizolacji. Kolejnym etapem jest montaż paroizolacji, poszycia konstrukcyjnego (np. płyt MFP pióro-wpust), a w celu zapewnienia dobrych właściwości akustycznych pomiędzy pomieszczeniami – system suchego jastrychu na warstwie wygłuszającej wykonanej np. z wełny skalnej.
Zalety:
  • W przypadku budżetowych realizacji jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie, o szybkim czasie wykonania i bardzo niskiej bezwładności cieplnej – podobnie jak w wypadku crawl space, możliwość posadowienia budynku przy dużych spadkach terenu. Reszta zalet również jest zbieżna z fundamentem typu „crawl space”

 

Wady:
  • W przypadku postawienia na wysoką jakość, trwałość, właściwości termoizolacyjne i akustyczne jest to bardzo drogie rozwiązanie.
  • Kosztowne systemy służące do współpracy z wodnym ogrzewaniem podłogowym,
  • nagminne wątpliwej jakości „systemy” służące do wykończenia cokołu budynku,
  • nagminnie stosowane niepoprawne pod względem fizyki budowli i trwałości konstrukcji przekroje podłogi (stosowanie materiałów z wysokim oporem dyfuzyjnym jak płyty OSB, czy też nie daj boże folia budowlana od zewnętrznej strony przegrody – od strony gruntu).

 

Podłoże pod fundamentem powinno zostać wymienione najlepiej na tłuczeń, humus powinien być usunięty. W Polsce praktycznie nikt tego nie robi. Najczęściej w takich fundamentach odległość elementów konstrukcyjnych od podłoża jest zbyt niska, drewno nie jest impregnowane ciśnieniowo, pale montowane są „na oko” bez odpowiednich obliczeń dotyczących ich nośności w gruncie, a odnośnie samych „pali” ludzi ogranicza wyłącznie wyobraźnia, i jak to w Polsce, spotykamy się z wszelakiej maści partyzantką.

Rejon działania: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna

facebook valhalla
you tube valhalla

Valhalla Construction