You tube valhalla
facebook valhalla

Elewacje wentylowane

Hasło zupełnie obce lwiej części wykonawców w Polsce, rozwiązanie bardziej pracochłonne niż wykonywanie termoizolacji najpopularniejszą w Polsce metodą lekką-mokrą, ale moim zdaniem jest to najdoskonalsze rozwiązanie wykończenia ścian zewnętrznych, wbrew stereotypom wcale niekoniecznie wiążące się z wykończeniem ścian drewnem (swoją drogą prawidłowo wykonana elewacja drewniana nie jest ani droższa ani mniej trwała niż tynkowana ale o tym innym razem), ponieważ elewację wentylowaną na domu szkieletowym można wykończyć w sposób dowolny: drewnem, tynkiem, stalą cortenowską, płytkami imitującymi cegłę, płytami betonowymi, panelami alu – czym dusza zapragnie.

Zasadniczą zaletą ścian wentylowanych jest doskonała paroprzepuszczalność od zewnętrznej strony budynku (pomijamy opór dyfuzyjny warstwy wykończeniowej), co w połączeniu z niezawodnym i szczelnym systemem paroizolacji od wewnątrz zdecydowanie przedłuża trwałość konstrukcji oraz eliminuje w ścianach warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni, rozwiązanie to całkowicie deklasuje popularne w Polsce rozwiązania z poszyciem ściany z płyt o drewnopochodnych o dużym oporze dyfuzyjnym (OSB lub MFP), na które następnie montuje się wełnę fasadową lub w najbardziej karygodnej wersji styropian. Szczelina wentylacyjna powinna mieć swoją ciągłość od podwaliny aż po kalenicę budynku, tworząc tym samym świetnie działającą wentylację grawitacyjną tej przestrzeni, błyskawicznie usuwając z niej wilgoć pochodzącą zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz budynku. 

 

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest potrójna ochrona budynku od zewnątrz (warstwa wykończeniowa, membrana wiatroizolacyjna, paroprzepuszczalna konstrukcyjna płyta poszyciowa) – w razie uszkodzenia któregoś z tych elementów pozostałe dwa dalej będą spełniały swoją funkcję.
W przypadku większości popularnych u nas rozwiązań już awaria zewnętrznej warstwy wykończeniowej ściany (wystarczy zwykłe wgniecenie, o które bardzo nietrudno przy elewacjach bazujących na styropianie lub wełnie fasadowej, bądź rozsczelnienie się warstwy tynku wskutek pęknięcia elewacji, szczególnie dotyczy to miejsc przy otworach okiennych i drzwiowych) powoduje zawilgocenie przegrody, penetrację ściany przez wodę opadową i kondensat. W przypadku elewacji wentylowanej, to nie zewnętrzna, najbardziej narażona na uszkodzenia warstwa zapewnia szczelność budynku od zewnątrz. Kolejną zaletą takich elewacji jest możliwość ich renowacji bądź całkowitej zmiany stylistyki i sposobu wykończenia bez konieczności wymiany termoizolacji budynku, jest to operacja całkowicie bezbolesna.
 

Elewacje wentylowane jednak nie cieszą się w Polsce dużą popularnością z kilku powodów: są bardziej pracochłonne, stawiają wyższe wymagania wykonawcom, szczególnie fundamentów, w przypadku ścian wentylowanych wykańczanych tynkiem warstwą bazową są dość kosztowne płyty cementowo-włóknowe (bardzo odporne na uderzenia, elewacje tynkowane oparte na tym materiale są nieporównywalnie mocniejsze niż systemy oparte na wełnie i styropianie), paroprzepuszczalne płyty konstrukcyjne również są droższe od OSB, a w Polsce jak wiadomo dalej w większości wypadków hasło CCC jest aktualne. Kolejną sprawą jest to, iż wykonywanie elewacji ze styropianem jest „naturalne” dla polskich fachowców, bezkrytycznie powielane, ponieważ robią tak wszyscy dookoła, fachowcy od elewacji „wychowali się” na budynkach murowanych. W Skandynawii elewacje wentylowane, to standard.

Rejon działania: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna

facebook valhalla
you tube valhalla

Valhalla Construction