You tube valhalla
facebook valhalla

Nadrpoże bӓrlina - doskonałe usztywnienie budynku

O nadprożach słów kilka.
Najpopularniejszym stosowanym w Polsce rodzajem nadproży są nadproża skrzynkowe, które widzi się na lwiej większości budów. Chciałbym opowiedzieć wam o nieco innym, stosowanym przeze mnie rozwiązaniu, które nie jest tak popularne, jest nieco bardziej pracochłonne, jednak posiada bardzo liczne zalety. Często czytam pod moimi postami opinie typu "a gdzie jest nadproże?!" wynikające z niewiedzy czytelników i klapek na oczach. Zacznijmy więc od początku.

Nadproże przenosi siły działające na fragment ściany nad otworem na sąsiednie słupki. Aby ściana posiadała swoją obliczeniową wytrzymałość, musimy obok otworu dołożyć "wycięte" słupki ze ściany. Sam element musi po prostu przenieść te siły nie ulegając nadmiernemu ugięciu. I teraz najważniejsze: element wcale nie musi być umieszczony bezpośrednio nad samym otworem.

W celu uczynienia prac bardziej powtarzalnymi, systemowymi, i mocno zyskując na sztywności budynku możemy umieścić wszystkie nadproża w jednej linii. Tzw. bӓrlina - Jest to rozwiązanie sporadycznie stosowane w Skandynawii. Doskonale usztywnia budynek w kierunku poziomym, umożliwia montaż wiązarów bez ich współosiowego usytuowania względem słupków w konstrukcji ścian, znacznie poprawia sztywność poziomą budynku, pełniąc również funkcję podobną do zastrzałów, zwłaszcza w ścianach, w których występuje spora ilość otworów okiennych i słupków wielokrotnych. Biegnie przez całe długości ścian, a nad otworami okiennymi w zależności od ich szerokości i obciążeń na oczepach, ulega zwielokrotnieniu - dokładamy drugi, trzeci element, skręcając je i sklejając na klej poliuretanowy d4, co nadaje im potężną wytrzymałość. Wykonuję te elementy z kantówek o przekroju 45x245mm. W przypadku otworów o rozpiętości przekraczającej wytrzymałość takiego zestawu, stosujemy nadproża stalowe lub z drewna klejonego (BSH, LVL, KVH)
Jak wspomniałem, rozwiązanie jest nieco bardziej pracochłonne od standardowych skrzynek, gdyż wymaga nacięcia gniazd w każdym słupku, oraz ustawienia przekątnych ściany przed nabiciem belki obwodowej - późniejsze przestawienie przekątnej jest delikatnie mówiąc - dość kłopotliwe - ze względu na to, iż jak wspomniałem, szeroka belka wcięta pod oczepem dobita do słupków tworzy nam również pewien rodzaj zastrzału. Od strony technicznej - wykonanie takiego nadproża pokazuję TUTAJ: https://www.youtube.com/watch?v=Qcu7z5GwK8c&t=668s
Nie muszę dodawać, iż w połączeniu z poszyciem konstrukcyjnym (oczywiście paroprzepuszczalnym), sprawia iż powstała konstrukcja jest "atomowa" Ktoś jeszcze stosuje to rozwiązanie?

Rejon działania: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna

facebook valhalla
you tube valhalla

Valhalla Construction