Ile kosztuje budowa domu na etapie stanu surowego otwartego?

To, ile będzie kosztować stan surowy otwarty, zależy przede wszystkim od powierzchni budynku oraz zapisów projektu domu. Każda budowa jest więc wyceniana indywidualnie.

Jak ma się SSO do całości wydatków na budowę domu? Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że doprowadzenie budowy do stanu surowego otwartego pochłonie ok. 30-40% całego budżetu (wliczając koszty materiałów). Resztę budżetu przeznacza się na prace na etapie stanu surowego zamkniętego (montaż rynien, wprawianie okien dachowych/ściennych/drzwi, kompletne pokrycie dachowe, ściany działowe itd.) oraz wykończenie domu „pod klucz” (wykonanie instalacji wodnej/elektrycznej/gazowej, izolacji termicznej, montaż stolarki wewnętrznej, wykonanie elewacji, izolacji akustycznej, wykończenie wnętrz itp.).

Masz pytania na temat SSO lub innych etapów budowy domów szkieletowych? Skontaktuj się z nami - jako eksperci w dziedzinie technologii szkieletowej typu skandynawskiego odpowiemy na nie wszystkie ze szczegółami.

Valhalla Construction zajmuje się kompleksową budową domów szkieletowych w stylu skandynawskim na terenie Śląska, Opolszczyzny, Małopolski i Dolnego Śląska. Budujemy zarówno na podstawie projektów dostarczonych przez inwestorów, jak i przygotowanych przez współpracujące z nami od lat biura projektowe. Wszystkie nasze prace konstrukcyjne bazują na wysoce precyzyjnych norweskich normach budowlanych, dzięki którym nasze domy są solidne i będą służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

You tube valhalla
facebook valhalla

Stan surowy otwarty - domy szkieletowe

Każda budowa domów szkieletowych składa się z kilku następujących po sobie etapów - podobnie jak przy każdym innym budynku. Część z nich pokrywa się również ze standardami wykończenia budynków, po których osiągnięciu konstrukcja może zostać oddana inwestorowi. Poniżej znajdziesz wszystkie podstawowe informacje na temat stanu surowego otwartego - czym właściwie jest, jakie prace/elementy obejmuje oraz jaki jest jego koszt.

parterówka dom szkieletowy

Kontakt

Co to jest stan surowy otwarty (SSO)?

Stan surowy otwarty (lub w skrócie SSO) to drugie stadium budowy domu, które następuje zaraz po tzw. stanie zerowym, czyli po wykonaniu wszystkich „mokrych” robót związanych z przygotowaniem fundamentów oraz postawieniu na nich szkieletu i jego zabezpieczeniu przed warunkami pogodowymi. W trakcie SSO powstają m.in. wszystkie zewnętrzne ściany budynku, wewnętrzne ściany nośne oraz pokrycie dachu zabezpieczające budynek przed opadami atmosferycznymi.

Mówiąc o stanie surowym otwartym można mieć na myśli również jeden ze standardów realizacji budynków - jeśli inwestor wybrał tę opcję, budynek zostanie mu przekazany, gdy tylko prace związane z SSO się zakończą.

Przy domach szkieletowych wszystkie prace przeprowadzane w ramach stanu surowego otwartego wymagają poświęcenia ok. 2 tygodni, zależnie od stopnia prefabrykacji materiałów konstrukcyjnych.

Po zakończeniu SSO budowla jest gotowa w ok. 25% i można zacząć kolejny etap budowy domu (stan surowy zamknięty/SSZ) lub oddać budynek inwestorowi, zależnie od warunków umowy.

Jakie prace wykonuje się w stanie surowym otwartym?

Etap stanu surowego otwartego obejmuje takie czynności jak:

  • Zakończenie wszystkich prac konstrukcyjnych (konstrukcja dachu, ścian zewnętrznych, wewnętrznych nośnych, przygotowanie otworów na stolarkę okienną i drzwiową itp.)
  • Przygotowanie stropów
  • Montaż podłogi poddasza w budynkach z poddaszem użytkowym

  • Poszycie płytą ścian zewnętrznych

  • Przygotowanie wiatroizolacji ścian zewnętrznych
  • Montaż folii dachowej lub płyt poszycia zewnętrznego na dachu
  • Wykończenie połaci dachowej
  • Zabezpieczenie budynku przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych

Rejon działania: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna

facebook valhalla
you tube valhalla

Valhalla Construction